موفقیت بازاریابی پیامکی در گرو پیاده سازی یک طرح از پیش تعیین شده می باشد. در حقیقت شما برای شروع هر حرکت بزرگی، باید ابتدا تمامی عوامل موثر را در نظر بگیرید. بازاریابی پیامکی ممکن است تنها شما را به یاد ارسال پیامک به مشتریان بیاندازد. اما بازاریابی پیامکی تنها به ارسال یک پیامک ساده ختم نمی شود.
برای ارسال پیامک به یک شماره اختصاصی و سامانهاس ام اس نیاز دارید. اما جزییات بازاریابی پیامکی از طریق سامانه پیامک، در موفقیت آن بسیار تاثیر گذار خواهد بود. در این مطلب قصد داریم طرح کاملی برای شروع بازاریابی پیامکی در اختیار شما همراهان قرار دهیم. طرحی که در ادامه مطلب به آن اشاره میکنیم در واقع می تواند در قالب یک نقشه راهنما برای دستیابی به موفقیت در بازاریابی پیامکی باشد.

طرحی که قصد پیاده سازی آن را داریم به بخش های زیر تقسیم می شوند. به روند طی شدن مراحل دقت کنید و تمامی مراحل را به هم پیوسته و به ترتیب اجرا کنید.

–    هدفگذاری برنامه و کمپین بازاریابی
–    تدارکات برنامه
–    آغاز بازاریابی
–    اجرای بازاریابی پیامکی با استفاده از پنل اس ام اس
–    سنجش برنامه و نتایج بدست آمده
–    پالایش برنامه

۱-    هدفگذاری برنامه و کمپین بازاریابی

اهداف هر فرد در بازاریابی پیامکی می تواند متفاوت باشد و همچنین میتوان با چندین هدف بازاریابی خود را پیش ببرید. اما توصیه می شود از همین ابتدای کار، هدفی واقع بینانه را انتخاب کنید. برخی از این اهداف از قبیل موارد زیر هستند:

افزایش میزان کلی فروش
افزایش فروش برای یک ‌یا چند محصول خاص
افزایش بازدید مشتریان
افزایش حضور در رویدادهای شما

۲-     تدارکات برنامه

هر برنامه بازاریابی نیاز به فراهم کردن برخی پیش نیاز های اولیه دارد و لازم است قبل از اجرا، تدارکات برنامه بازاریابی خود را فراهم کنید. می توانید موارد زیر را برای هر نوع هدفی طی کنید.
طرح تبلیغاتی، آموزش کارکنان و طرح پیشبرد.
یک کسب وکار باید برای برنامه پیامکی خود تبلیغ کند. بسیاری از کسب و کارها متوجه نمی  شوند که تبلیغات قوی، برای ثبت نام هر چه بیشتر افراد در این برنامه ضروری است.
به عنوان مثال یک رستوران ممکن است چنین پیامی را ارسال کند: برای پیوستن به طرح پیامکی ما عبارت ‘EATS’  را به شماره ۱۲۳۴۵ ارسال کنید.
می  توانید درون فروشگاه  ها هم رضایت افراد را برای شرکت در این برنامه کسب کنید. کارمندان داخل فروشگاه باید آموزش ببینند تا مردم را برای ملحق شدن به برنامه پیامکی وسوسه کنند. مثلاً در مورد یک رستوران گارسون  ها موقع ارائه صورت حساب می  توانند از مشتری بخواهند که در این کمپین شرکت کنند.

در همه موارد، ثبت نام در برنامه پیامکی زمانی با بیشترین موفقیت همراه است که ثبت نام فرد در برنامه برای او سود فوری به ارمغان بیاورد مانند “همین الان به ما ملحق شوید و فوراً یک تخفیف ۱۰ درصدی برای خرید بعدی خود دریافت کنید”.
همه کارکنانی که به نوعی با مشتریان در تماس هستند باید آموزش ببینند تا برنامه پیامکی را بازاریابی کنند و افراد را برای پیوستن به آن ترغیب کنند. همچنین باید خلاصه  ای از برنامه، انواع تبلیغات، و… در اختیار آنها قرار گیرد.
کارکنان شما از هر رسانه تبلیغاتی دیگری به مشتری نزدیکترند. از این مسئله سود ببرید، آنها می  توانند تاثیرگذارترین تبلیغ  کننده برای برنامه پیامکی شما باشند.
عناصر طرح پیشبرد شما از این قرار هستند:
قرار است چه چیزی را ترویج و تبلیغ کنید؟
قرار است تبلیغات چه زمانی انجام بگیرد؟
چند وقت یکبار این تبلیغات را انجام می  دهید؟
آنچه که قرار است تبلیغ و ترویج کنید در مرحله قبل یعنی در فاز هدفگذاری مشخص شد، چون هدف برنامه پیامکی شما حصول به این اهداف خاص است. یک طرح از لحاظ زمانی ثابت نیست؛ طرح در واقع نقشه جاده است که با تغییر شرایط تجاری، تغییر می کند.

اگر پیام را بیش از حد زود ارسال کنید، افراد احتمالاً آن را فراموش می  کنند. اگر زمان ارسال پیام بیش از حد به زمان ارائه پیشنهاد نزدیک باشد، ممکن است تعهدات شما باعث ایجاد مشکل شوند. زمان ارسال به نوع کسب و کار و به نوع پیشنهاد شما بستگی دارد. بدیهی است که یک رستوران برای تبلیغ یک غذای خاص باید حدود یک ساعت قبل از زمان ناهار تبلیغ کند. اگر قرار است در آخر هفته رخدادی اتفاق بیفتد، پیامهای مربوط به آن را یک یا دو روز قبل از رخداد ارسال کنید.
در نهایت، فرکانس تبلیغات شما نباید بیشتر از ۲ پیام در هفته باشد (مگر اینکه پیشنهاد شما وابسته به روزهای خاصی از هفته است مانند تخفیفهایی که در روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه به مشتریان داده می  شود)، حتی اگر این پیامها ۲ یا ۳ بار در ماه ارسال شوند، بهتر است. در اینصورت است که مشتریان شما با دریافت پیام احساس می کنند که در صورت پاسخ ندادن به آن چیزی را از دست می دهند.

۳-    آغاز بازاریابی

همه بخشهای سخت کار انجام شده و حالا نوبت تزریق شور و هیجان به برنامه است. لیست همه افراد مایل به شرکت در برنامه تهیه شده، تصمیم گیری در مورد پیشنهاد اولیه انجام شده و به کارکنان خود نیز آموزش داده  اید.
در شروع می  توانید با ارائه یک پیشنهاد خاص یک  روزه تا جاییکه می  توانید مشتریان بیشتری را درگیر این برنامه کنید و تا حد امکان به تعداد مشترکین بیفزایید.

۴-    اجرای بازاریابی پیامکی با استفاده از پنل اس ام اس

این مرحله آسانترین بخش طرح بازاریابی پیامکی است! شما در مورد نحوه تبلیغ، مورد تبلیغ، زمان و تعداد تکرار آن تصمیم  گیری کرده  اید. حالا فقط باید از نرم  افزار ارسال پیامک استفاده کنید تا تبلیغات خود را زمانبندی و تایید کنید. در انتهای هر پیام این عبارت را درج کنید “این پیام را به یک دوست ارسال کنید”. افراد دوست دارند چنین پیامهایی را به دوستان خود ارسال کنند و آنها را نیز در هدایای شما شریک کنند. این کار باعث می شود که پیشنهاد شما به طور ویروسی منتشر شود و حتی درجه اهمیت آن از ارسال توسط خودتان بیشتر باشد.

۵-    سنجش برنامه و نتایج بدست آمده

این یک مرحله اساسی و مهم است که غالباً به آن کمتر توجه می  شود. سنجش کارایی کمپین  های پیامکی یک فاز بحرانی  در موفقیت مداوم برنامه پیامکی شماست. در این مرحله شما باید از طریق یک کد، کمپین های مختلف را از هم تفکیک کنید و نتیجه حاصل از هر کدام را بررسی کنید.

۶-    پالایش برنامه

کار شما تقریباً تمام شده است. حالا وقت آن رسیده که اهداف مورد نظر خود از اجرای این برنامه را با نتایج واقعی اجرای آن مقایسه کنید. اگر نتایج واقعی پایین  تر از اهداف شما باشند، ممکن است نتایج را دست بالا گرفته باشید، یا ممکن است تبلیغات شما در زمان نادرست ارسال شده باشد یا هر دلیل دیگری داشته باشد. این دلیل هر چه که باشد، درباره مواردی مانند اهداف، قدرت و زمانبندی پیام تبلیغاتی تجدیدنظر کرده و در صورت امکان آنها را تغییر دهید
شما مجبور به اجرای کلیه مراحل بالا نیستید، اما باید حداقل به همه آنها فکر کرده و آنها را در نظر بگیرید. عناصر کلیدی عبارتند از:
مورد تبلیغ را مشخص کنید
تبلیغات قوی و موثری را درباره برنامه پیامکی خود انجام دهید
تا حد امکان علاقه همه را به مشارکت در این برنامه جلب کنید
مرتباً تبلیغات را ارسال کنید
سنجش برنامه را به بهترین نحو ممکن انجام دهید

با انجام دادن این مراحل، نتایجی فراتر از حد انتظار کسب می  کنید و اگر کل برنامه را تمام و کمال انجام دهید به نتایج بهتر و بیشتری هم می  رسید